UPUTE ŠKOLE ZA RODITELJE I UČENIKE U CILJU SPRJEČAVANJA I SUZBIJANJA EPIDEMIJE COVIDA-19

UPUTE ŠKOLE ZA  RODITELJE I UČENIKE U CILJU SPRJEČAVANJA I  SUZBIJANJA EPIDEMIJE COVIDA-19

Poštovani učenici i roditelji!

Molimo vas,  pažljivo pročitajte ove upute te u interesu svih vas i nas, obvezno ih se pridržavajte.  Zahvaljujemo!

1. Nastavni sati/odmori…

U školi je obvezno nošenje maski.  Splitsko - dalmatinska županija, tj. Škola  svakom će učeniku omogućiti po dvije platnene maske.

Nastavni sati traju po 40 minuta (prva smjena od 8:00 - 13:25,  druga smjena od 14:30 - 19:55).

PRVI TJEDAN:   Jutarnja smjena počinje s 1. i 3. razredima u 8:00,  a poslijepodnevna smjena s 2. i 4. razredima  u 14:30. DRUGI TJEDAN: obrnuto!

Većina razreda imat će svoju matičnu učionicu. Tijekom malih odmora nema izlazaka na hodnike i okupljanja na hodnicima.

Preporuka: nositi marendu u školu!  Veliki odmor je vremenski skraćen i neće biti dovoljno vremena za kupnju marende. (Osim toga, grupna kupovina marende u pekarama, trgovinama smanjuje mogućnost zaštite);

2.    U odnosu na druge učenike i djelatnike škole, molimo:

-roditelji,  obvezno izmjerite  tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu; školu,  ukoliko je povišena,  javite se  ravnateljici (401- 312) i izabranom liječniku obiteljske medicine;

- učenici viših razreda, a posebno punoljetni učenici mogu samostalno mjeriti tjelesnu temperaturu;

- pridržavati se svih pravila fizičke udaljenosti;

- dosljedno provoditi pojačanu osobnu higijenu;

- redovito prati ruke  tekućom vodom i sapunom nakon korištenja toaleta;

- ne dodirivati usta, nos, oči i lice;

- kod kašljanja i kihanja  potrebno je prekriti  usta i nos laktom ili papirnatom maramicom  koju poslije treba baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke;

- pri kašljanju i kihanju  potrebno okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.

3.      Učenici ne dolaze u školu ako imaju

- simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje);

-  izrečenu mjeru samoizolacije ;

- saznanja da ste zaraženi  COVID-om 19;

Učenici sa znakovima svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom ne bi smjeli dolaziti u školu (obvezno obavijestiti razrednicu/ razrednika) .

1. Sumnja na COVID-19

Znakovi koji upućuju na moguću zarazu COVID-19:

- povišena tjelesna temperatura (pod pazuhom > 37,2);

- simptomi respiratorne bolesti - kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja;

- poremećaj osjeta njuha i okusa;

- gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu, posebno kod manje djece).

1. Postupanje u slučaju sumnje na zarazu

Kod pojave navedenih znakova bolesti učenik ostaje kod kuće,  javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine  koji odlučuje o testiranju prema liječničkoj indikaciji. O navedenom roditelj telefonom obavještava ustanovu.

1. Javni prijevoz

U javnom prijevozu učenici se trebaju pridržavati mjera propisanih za javni prijevoz (nošenje maske u javnom prijevozu i održavanje fizičke distance).

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ (Roditelje molimo da ne dolaze u školu,  a ako je baš nužno, molimo prethodno nazvati: 401- 313, 401 - 315).

objavio: Suzana Mikulić   datum: 3. 9. 2020.