Međunarodni dan prava djeteta

Prigodni pano za obilježavanje Medjunarodnog dana prava djeteta, 20. 11., izradili su učenici 3. G razreda uz mentorstvo profesorice Zrinke M. Marasović. Prije 30 godina svijet se ujedinio u želji da zajedno stvaramo svijet kakav zaslužuju djeca.

Kao što je rekao poznati pjesnik Alighieri:

Tri stvari su nam ostale od raja: Zvijezde u noći, cvijeće po danu i dječje oči.”

Svijet u kojem će svako dijete imati priliku rasti, učiti, razvijati svoje sposobnosti i talente, odrastati u obitelji, biti sigurno i zaštićeno. U trenucima kada se mijenjao svjetski poredak, padao Berlinski zid, rađao internet – svijet se ujedinio u obrani djece i djetinjstva. 20. studenoga 1989. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je Konvenciju o pravima djeteta, međunarodni dokument kojim se priznaju prava djece u cijelome svijetu. Konvenciju je potpisalo 196 država, čime je postala najbrže i najšire prihvaćen sporazum na području ljudskih prava u povijesti. Dječja prava su prava kojima se štite sve osobe mlađe od 18 godina. Označavaju ono što svako dijete treba imati ili smije učiniti. Svako dijete ima pravo na obrazovanje, zdravstvenu skrb, hranu, igru, zaštitu i još mnogo toga.  Dječja prava svakom djetetu trebaju osigurati mogućnost da ispuni sve svoje potencijale. Prava djece nemaju rok trajanja. Ona su univerzalna i svevremenska. Djeca su naša budućnost i svaka je generacija prilika je za stvaranje temelja za novi, bolji svijet. Kao što je rekao poznati pjesnik Alighieri:

objavio: Suzana Mikulić   datum: 5. 12. 2020.